AVX Corporation 0805YC472JAT2A
0805YC472JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YC472JAT2A
Brief Description
CAP CER 4700PF 16V X7R 0805
Datasheet Download
0805YC472JAT2A.pdf
Availability of 0805YC472JAT2A
QUANTITY
0805YC472JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YC472JAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YC472JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YC472JAT2A
Related Links0805YC4, 0805YC472JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YC472JAT2A Details Description
Related parts for 0805YC472JAT2A
CONN TRANSIST TO-5 3POS GOLD datasheet.pdf
HEAT SINK 33MM X 33MM X 19.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONN TERM SIAMEZE 18-34AWG TAB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 24.6 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf