AVX Corporation 0805YC682KAT2A
0805YC682KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YC682KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6800PF 16V X7R 0805
Datasheet Download
0805YC682KAT2A.pdf
Availability of 0805YC682KAT2A
QUANTITY
0805YC682KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YC682KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YC682KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YC682KAT2A
Related Links0805YC6, 0805YC682KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YC682KAT2A Details Description
Related parts for 0805YC682KAT2A
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 4.5VWM 9.6VC SOT23 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 4.5-65PF 100V TH datasheet.pdf
I/O MOUNTING BOARD MINI 8POS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES 42.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 28VIN 13.8VOUT 100W datasheet.pdf
XCEDE 4W 2PVH 8COL datasheet.pdf