AVX Corporation 0805YC821KAT2A
0805YC821KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YC821KAT2A
Brief Description
CAP CER 820PF 16V X7R 0805
Datasheet Download
0805YC821KAT2A.pdf
Availability of 0805YC821KAT2A
QUANTITY
0805YC821KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YC821KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YC821KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YC821KAT2A
Related Links0805YC8, 0805YC821KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YC821KAT2A Details Description
Related parts for 0805YC821KAT2A
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
H48-6C SHEET 150X150X0.5MM datasheet.pdf
SURGE PROTECTION IN THE IP67 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V CH 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CTV 79C 79#22D PIN RECP datasheet.pdf
GT 3C 3#12 PIN PLUG datasheet.pdf
450 MHz to 6000 MHz TruPwr Detector IC datasheet.pdf