AVX Corporation 0805YC823JAT2A
0805YC823JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YC823JAT2A
Brief Description
CAP CER 0.082UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
0805YC823JAT2A.pdf
Availability of 0805YC823JAT2A
QUANTITY
0805YC823JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YC823JAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YC823JAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YC823JAT2A
Related Links0805YC8, 0805YC823JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YC823JAT2A Details Description
Related parts for 0805YC823JAT2A
TRIMMER 500K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8UMAX datasheet.pdf
RELAY REED 4PST 1A 5V datasheet.pdf
RES SMD 210K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 3.01 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 140K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 66POS 1MM datasheet.pdf