AVX Corporation 0805YD102KAT2A
0805YD102KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YD102KAT2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 16V X5R 0805
Datasheet Download
0805YD102KAT2A.pdf
Availability of 0805YD102KAT2A
QUANTITY
0805YD102KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YD102KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YD102KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YD102KAT2A
Related Links0805YD1, 0805YD102KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YD102KAT2A Details Description
Related parts for 0805YD102KAT2A
SIDACTOR 3CHP 250V 250A TO-220 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 40POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 2.3A 93 MOHM SMD datasheet.pdf
STEREO VISION CNTRL DC-NPN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.500" (12.70mm) datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZE10 M32 datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 115MA 26.5 OHM datasheet.pdf
IC CODEC VOICE/AUDIO 48QFN datasheet.pdf
CONN STR CLAMP ALUM NICKEL datasheet.pdf
CAP 47 UF 20% 50 V datasheet.pdf