AVX Corporation 0805YD105MAT2A
0805YD105MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YD105MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
0805YD105MAT2A.pdf
Availability of 0805YD105MAT2A
QUANTITY
0805YD105MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YD105MAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YD105MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YD105MAT2A
Related Links0805YD1, 0805YD105MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YD105MAT2A Details Description
Related parts for 0805YD105MAT2A
CAP FILM 0.051UF 2% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC POT DGTL 128TP LN LP 14-TSSOP datasheet.pdf
KIT SEATING TOOL 1X4 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.56K OHM 1% 5W datasheet.pdf
MEXLA,2M,RETRO,PNP datasheet.pdf
SENSOR HAND TYPE 20MM NPN 168MM datasheet.pdf