AVX Corporation 0805YD474KAT4A
0805YD474KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
0805YD474KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0805
Datasheet Download
0805YD474KAT4A.pdf
Availability of 0805YD474KAT4A
QUANTITY
0805YD474KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YD474KAT4A
Internal Part NumberEIS-0805YD474KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YD474KAT4A
Related Links0805YD4, 0805YD474KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YD474KAT4A Details Description
Related parts for 0805YD474KAT4A
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC LI-ION CHARGE MGMT 16-QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 3POS ORG datasheet.pdf
Connector Socket 16 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP MICA 18PF 5% 500V SMD datasheet.pdf
FEMALE PLUG COVER datasheet.pdf
APPL,HDM 5SMPR055F110F G datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf