AVX Corporation 0805YG224ZAT2A
0805YG224ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805YG224ZAT2A
Brief Description
CAP CER 0.22UF 16V Y5V 0805
Datasheet Download
0805YG224ZAT2A.pdf
Availability of 0805YG224ZAT2A
QUANTITY
0805YG224ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805YG224ZAT2A
Internal Part NumberEIS-0805YG224ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805YG224ZAT2A
Related Links0805YG2, 0805YG224ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805YG224ZAT2A Details Description
Related parts for 0805YG224ZAT2A
TRANS NPN 45V 2A TO-220 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 18POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
IC SDRAM 256MBIT 166MHZ 90FBGA datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 14A RADIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/2W .25% AXIAL datasheet.pdf
CHROMALIT SQUARE 95X95MM datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 630V X7R SMD datasheet.pdf
500 TB PLU PLU UP/SIDE datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf