AVX Corporation 0805ZA102GAT2A
0805ZA102GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZA102GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1000PF 10V NP0 0805
Datasheet Download
0805ZA102GAT2A.pdf
Availability of 0805ZA102GAT2A
QUANTITY
0805ZA102GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZA102GAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZA102GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZA102GAT2A
Related Links0805ZA1, 0805ZA102GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZA102GAT2A Details Description
Related parts for 0805ZA102GAT2A
VARISTOR 462V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW SGL 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 523 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 4X24V 240W datasheet.pdf
CABLE 14COND 14AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
MULTI-FINISHING WHEEL 6" 2S MED datasheet.pdf