AVX Corporation 0805ZC105KAT2A
0805ZC105KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC105KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC105KAT2A.pdf
Availability of 0805ZC105KAT2A
QUANTITY
0805ZC105KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC105KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC105KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC105KAT2A
Related Links0805ZC1, 0805ZC105KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC105KAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC105KAT2A
IC DRIVER BCDMOS DUAL/QD 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC COMPAR LP DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG GRAY SHLD 500' datasheet.pdf
SWITCH LIMIT 110VDC W/O IND datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 920 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X6S 0805 datasheet.pdf