AVX Corporation 0805ZC153KAT2A
0805ZC153KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC153KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.015UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC153KAT2A.pdf
Availability of 0805ZC153KAT2A
QUANTITY
0805ZC153KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC153KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC153KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC153KAT2A
Related Links0805ZC1, 0805ZC153KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC153KAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC153KAT2A
CONN SMART CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SOIC datasheet.pdf
MIXED SOCKET HOUSING 42POS datasheet.pdf
IC CTRLR CCFL PUSH-PULL 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
D4NL-4ADB-B4 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC SOCKET, 0.079" 30POS datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf