AVX Corporation 0805ZC222KAT2A
0805ZC222KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC222KAT2A
Brief Description
CAP CER 2200PF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC222KAT2A.pdf
Availability of 0805ZC222KAT2A
QUANTITY
0805ZC222KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC222KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC222KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC222KAT2A
Related Links0805ZC2, 0805ZC222KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC222KAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC222KAT2A
RES 1.2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 32POS R/A datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8SO datasheet.pdf
CONN PLUG FH 60POS .050 VERT datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 470MA 330 MOHM datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 20% 300VAC RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVRT 12V 25A 1/8TH BRICK datasheet.pdf
FPA/C DO 1.5M IC693MDL340 datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 16POS PCB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO213AB datasheet.pdf