AVX Corporation 0805ZC223KAT2A
0805ZC223KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC223KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.022UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC223KAT2A.pdf
Availability of 0805ZC223KAT2A
QUANTITY
0805ZC223KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC223KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC223KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC223KAT2A
Related Links0805ZC2, 0805ZC223KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC223KAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC223KAT2A
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MNT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MT SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 357K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf