AVX Corporation 0805ZC223KAT2A
0805ZC223KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC223KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC223KAT2A.pdf
Availability of 0805ZC223KAT2A
QUANTITY
0805ZC223KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC223KAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC223KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC223KAT2A
Related Links0805ZC2, 0805ZC223KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC223KAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC223KAT2A
JUMPER-H1505TR/A3049N/X 6" datasheet.pdf
IC DUAL POWER DIST SW 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
CONN VERT SHELL 36POS RET KEY datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN ADAPT IP69K USB B-5POS CONN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES 5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf