AVX Corporation 0805ZC394MAT2A
0805ZC394MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC394MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.39UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC394MAT2A.pdf
Availability of 0805ZC394MAT2A
QUANTITY
0805ZC394MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC394MAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC394MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC394MAT2A
Related Links0805ZC3, 0805ZC394MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC394MAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC394MAT2A
IC ADC 10BIT 32-LQFP datasheet.pdf
SLEEVE EXP BLK 0.75" (19.1MM) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 60POS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT PIN datasheet.pdf
Crystal 96.0000kHz 30ppm 12.5pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
CONN FFC VERT 30POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf