AVX Corporation 0805ZC474K4Z2A
0805ZC474K4Z2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC474K4Z2A
Brief Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC474K4Z2A.pdf
Availability of 0805ZC474K4Z2A
QUANTITY
0805ZC474K4Z2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC474K4Z2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC474K4Z2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive, Boardflex Sensitive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC474K4Z2A
Related Links0805ZC4, 0805ZC474K4Z2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC474K4Z2A Details Description
Related parts for 0805ZC474K4Z2A
LCD MODULE 16X1 SILVER datasheet.pdf
CASE PLASTIC BLACK 17"L X 14.5"W datasheet.pdf
SOCKET RELAY CHAS MT RM SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 630V X7R 3640 datasheet.pdf
MOD IGBT BUCK 600V ECO-PAC2 datasheet.pdf
OPERATION INDICATOR FOR SF2 datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 116MA 27.2 OHM datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf