AVX Corporation 0805ZC564MAT2A
0805ZC564MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
0805ZC564MAT2A
Brief Description
CAP CER 0.56UF 10V X7R 0805
Datasheet Download
0805ZC564MAT2A.pdf
Availability of 0805ZC564MAT2A
QUANTITY
0805ZC564MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 0805ZC564MAT2A
Internal Part NumberEIS-0805ZC564MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.56µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0805ZC564MAT2A
Related Links0805ZC5, 0805ZC564MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
0805ZC564MAT2A Details Description
Related parts for 0805ZC564MAT2A
RES ARRAY 3 RES 33 OHM 6SIP datasheet.pdf
TRANS NPN 12V 2A TUMT6 datasheet.pdf
RES SMD 294K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER SHROUDED VERT 10POS datasheet.pdf
RES SMD 3.83 OHM 1% 1.5W 2512 datasheet.pdf
SSR IP00 280VAC/10A 4-8VDC ZC datasheet.pdf
POT 5K OHM 3/4W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
CABLE 19POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM T412 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
1.5 GHz to 2.4 GHz RF Vector Modulator IC datasheet.pdf