Littelfuse 0874.250MRET1P
0874.250MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
0874.250MRET1P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0874.250MRET1P.pdf
Availability of 0874.250MRET1P
QUANTITY
0874.250MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0874.250MRET1P
Internal Part NumberEIS-0874.250MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series874
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.03
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm)
DC Cold Resistance0.692 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0874.250MRET1P
Related Links0874.25, 0874.250MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0874.250MRET1P Details Description
Related parts for 0874.250MRET1P
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 75PF 150V 0606 datasheet.pdf
FOPC BOA 0DB FC/UPC BP SM datasheet.pdf
CBL 1COND 24AWG 600V WHITE SHLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 357 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" GOLD datasheet.pdf