Littelfuse 0875.300MRET1P
0875.300MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
0875.300MRET1P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 300MA 250VAC AXIAL
Datasheet Download
0875.300MRET1P.pdf
Availability of 0875.300MRET1P
QUANTITY
0875.300MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0875.300MRET1P
Internal Part NumberEIS-0875.300MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series875
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating300mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.043
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm)
DC Cold Resistance0.435 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0875.300MRET1P
Related Links0875.30, 0875.300MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0875.300MRET1P Details Description
Related parts for 0875.300MRET1P
RES SMD 82 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 5.1NH 270MA 330 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2975K 4SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS DUAL TH datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MINI-SAS HD datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 560MA 987 MOHM datasheet.pdf
2,2UF 100V 5X11 datasheet.pdf