Littelfuse 087501.6MRET1P
087501.6MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
087501.6MRET1P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE CERAMIC 1.6A 250VAC AXIAL
Datasheet Download
087501.6MRET1P.pdf
Availability of 087501.6MRET1P
QUANTITY
087501.6MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 087501.6MRET1P
Internal Part NumberEIS-087501.6MRET1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series875
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Ceramic
Current Rating1.6A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t5.08
ApprovalscULus
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.142" Dia x 0.394" L (3.60mm x 10.00mm)
DC Cold Resistance0.0476 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)087501.6MRET1P
Related Links087501., 087501.6MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
087501.6MRET1P Details Description
Related parts for 087501.6MRET1P
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 0804 datasheet.pdf