Littelfuse 0895060.U
0895060.U picture photo
Mfg. Part Number
0895060.U
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 60A 58VDC 500 PC
Datasheet Download
0895060.U.pdf
Availability of 0895060.U
QUANTITY
0895060.U Order Process
Ship out your order
Specifications of 0895060.U
Internal Part NumberEIS-0895060.U
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesJCASE™ 895
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating60A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC58V
Response Time-
Package / CaseAuto Link
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage1kA
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ColorYellow
Size / Dimension0.571" L x 0.472" W x 0.630" H (14.50mm x 12.00mm x 16.00mm)
DC Cold Resistance0.00083 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0895060.U
Related Links0895, 0895060.U Datasheet, Littelfuse Distributor
0895060.U Details Description
Related parts for 0895060.U
CONN HEADER .100 DUAL R/A 40POS datasheet.pdf
FIXED IND 6.8NH 750MA 110 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HD VT TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 25.8V 600MW DO220AA datasheet.pdf