Grayhill, Inc. 08A36-04B10S
08A36-04B10S picture photo
Mfg. Part Number
08A36-04B10S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 10POS SLD SHORT
Datasheet Download
08A36-04B10S.pdf
Availability of 08A36-04B10S
QUANTITY
08A36-04B10S Order Process
Ship out your order
Specifications of 08A36-04B10S
Internal Part NumberEIS-08A36-04B10S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series08
Number of Positions10
Index StopsFixed
Number of Decks4
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw36°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel44.81mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 64 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08A36-04B10S
Related Links08A36-, 08A36-04B10S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
08A36-04B10S Details Description
Related parts for 08A36-04B10S
CONN EDGECARD 12POS .156 SQ WW datasheet.pdf
IC MPU OMAP-L1X 375MHZ 361NFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 84.5K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
MOD BRIDGE 3PH 800V 100A M2-1 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 40VFQFN datasheet.pdf
DAC COPPER INFINIBAND CABLE 16' datasheet.pdf
CAP FILM 240PF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf