Aries Electronics, Inc. 09-0518-10T
09-0518-10T picture photo
Mfg. Part Number
09-0518-10T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 9POS GOLD
Datasheet Download
09-0518-10T.pdf
Availability of 09-0518-10T
QUANTITY
09-0518-10T Order Process
Ship out your order
Specifications of 09-0518-10T
Internal Part NumberEIS-09-0518-10T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)9 (1 x 9)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)09-0518-10T
Related Links09-05, 09-0518-10T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
09-0518-10T Details Description
Related parts for 09-0518-10T
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 97 I/O 144FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
RES 24 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC GATE NAND 2CH 2-INP 8-XSON datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 24V 300W 12.6A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 10ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf