NMB Technologies Corp. 09225KA-24M-AL-00
09225KA-24M-AL-00 picture photo
Mfg. Part Number
09225KA-24M-AL-00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN 24VDC 92X25MM 3WR
Datasheet Download
09225KA-24M-AL-00.pdf
Availability of 09225KA-24M-AL-00
QUANTITY
09225KA-24M-AL-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 09225KA-24M-AL-00
Internal Part NumberEIS-09225KA-24M-AL-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series-
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H x 25mm W
Air Flow47.6 CFM (1.35m³/min)
Static Pressure-
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise37.5 dB
Power (Watts)2.88W
RPM2850 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating-
Voltage Range10 ~ 27.6VDC
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)09225KA-24M-AL-00
Related Links09225KA-, 09225KA-24M-AL-00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
09225KA-24M-AL-00 Details Description
Related parts for 09225KA-24M-AL-00
RES SMD 3 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 120V datasheet.pdf
C SH TI 1 I/O INS datasheet.pdf
CORD GRIP 19-21.5MM DIAM datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS .100" TH datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
500 TB RISING CLAMP 45D datasheet.pdf
RES SMD 1.4KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf