API Delevan 0925-272J
0925-272J picture photo
Mfg. Part Number
0925-272J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 193MA 1.2 OHM TH
Datasheet Download
0925-272J.pdf
Availability of 0925-272J
QUANTITY
0925-272J Order Process
Ship out your order
Specifications of 0925-272J
Internal Part NumberEIS-0925-272J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series0925
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance2.7µH
Tolerance±5%
Current Rating193mA
Current - Saturation193mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq48 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.095" Dia x 0.250" L (2.41mm x 6.35mm)
Height - Seated (Max)*
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0925-272J
Related Links0925, 0925-272J Datasheet, API Delevan Distributor
0925-272J Details Description
Related parts for 0925-272J
FIXED IND 22NH 700MA 80 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE ASSY CXP 84POS MALE 5M datasheet.pdf
CA 2MM OFNR 62.5/125,LC SEC YEL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
IC DAC 8BIT OCTAL R-R 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN .5MM HORZ BOTTOM SMD 35POS datasheet.pdf
CAP FILM 8.2UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf