Grayhill, Inc. 09A30-01-1-04N
09A30-01-1-04N picture photo
Mfg. Part Number
09A30-01-1-04N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 1P 4POS NONSHORT
Datasheet Download
09A30-01-1-04N.pdf
Availability of 09A30-01-1-04N
QUANTITY
09A30-01-1-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 09A30-01-1-04N
Internal Part NumberEIS-09A30-01-1-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series09
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact MaterialSilver Alloy
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel24.38mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 64 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)09A30-01-1-04N
Related Links09A30-0, 09A30-01-1-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
09A30-01-1-04N Details Description
Related parts for 09A30-01-1-04N
Crystal 23.5122MHz 20ppm 12pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES MO 2W 0.24 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5.3KV 2CH TRANS 8-DIP datasheet.pdf
SMARTSWITCH STD 12V RED/GRN/BLU datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 25A TO252 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN MCX JACK R/A 75 OHM SMD datasheet.pdf
RES 301K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
LOCATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20V 4A DO214AB datasheet.pdf