Grayhill, Inc. 09S30-04-1-08N
09S30-04-1-08N picture photo
Mfg. Part Number
09S30-04-1-08N
Brief Description
SWITCH ROTARY SP8T SOLDER NONSHO
Datasheet Download
09S30-04-1-08N.pdf
Availability of 09S30-04-1-08N
QUANTITY
09S30-04-1-08N Order Process
Ship out your order
Specifications of 09S30-04-1-08N
Internal Part NumberEIS-09S30-04-1-08N
Series09
Number of Positions8
Index StopsFixed
Number of Decks4
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP8T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating250mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel44.81mm
Panel Cutout Dimensions-
Operating Force, Torque8 ~ 64 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)09S30-04-1-08N
Related Links09S30-0, 09S30-04-1-08N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
09S30-04-1-08N Details Description
Related parts for 09S30-04-1-08N
OPTOISO 5KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 4GHZ 16QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC DSP 16/32B 400MHZ 168CSPBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET DIN 16POS VERT GOLD datasheet.pdf
TANT CAP 4.7UF 25.0V 20% datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG-PLUG SMP 50OHM datasheet.pdf
CRYSTAL 30.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf