Littelfuse 0AGC035.V
0AGC035.V picture photo
Mfg. Part Number
0AGC035.V
Brief Description
FUSE GLASS 35A 32VAC/VDC 3AB 3AG
Datasheet Download
0AGC035.V.pdf
Availability of 0AGC035.V
QUANTITY
0AGC035.V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0AGC035.V
Internal Part NumberEIS-0AGC035.V
Standard Package50
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGC
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating35A
Response Time-
Package / Case3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0AGC035.V
Related Links0AGC, 0AGC035.V Datasheet, Littelfuse Distributor
0AGC035.V Details Description
Related parts for 0AGC035.V
1.5 UF CAP PLASTIC 400V datasheet.pdf
IC ACCLAIM MCU 256KB 144-BGA datasheet.pdf
CAP MICA 0.024UF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
PROXIMITY SENS M12 4MM NPN NO+NC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
LED EDISON 120V NPF COOL WHITE datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM L-TAB datasheet.pdf
FUSE 315A 400V GG/GL SIZE 2 datasheet.pdf
Quad, 12-Bit, 40/65 MSPS Serial LVDS 1.8 V A/D Converter IC datasheet.pdf