Littelfuse 0AGU050.VPG
0AGU050.VPG picture photo
Mfg. Part Number
0AGU050.VPG
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 50A 32VAC/VDC 5AG
Datasheet Download
0AGU050.VPG.pdf
Availability of 0AGU050.VPG
QUANTITY
0AGU050.VPG Order Process
Ship out your order
Specifications of 0AGU050.VPG
Internal Part NumberEIS-0AGU050.VPG
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGU
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating50A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response Time-
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.30mm x 38.10mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0AGU050.VPG
Related Links0AGU0, 0AGU050.VPG Datasheet, Littelfuse Distributor
0AGU050.VPG Details Description
Related parts for 0AGU050.VPG
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 5V datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.10V SC70-4 datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC 2AG datasheet.pdf
SWAB 5" REC FM TP 10/PKG datasheet.pdf
DEVICE ADAPTER FOR PIC17C42A datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
TPCM 910 18" X 18" datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 2.5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf