Littelfuse 0AGW030.V
0AGW030.V picture photo
Mfg. Part Number
0AGW030.V
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 30A 32VAC/VDC 7AG
Datasheet Download
0AGW030.V.pdf
Availability of 0AGW030.V
QUANTITY
0AGW030.V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0AGW030.V
Internal Part NumberEIS-0AGW030.V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package50
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesAGW
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating30A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response Time-
Package / Case7AG, 1/4" x 7/8"
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
Approvals-
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.250" Dia x 0.875" L (6.35mm x 22.22mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0AGW030.V
Related Links0AGW, 0AGW030.V Datasheet, Littelfuse Distributor
0AGW030.V Details Description
Related parts for 0AGW030.V
IC MOTOR DRIVER SPI 20POWERSO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 8.06 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
DSUB 24X7 F PCB G50 HP T datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf