Littelfuse 0ATO010.VPGLO
0ATO010.VPGLO picture photo
Mfg. Part Number
0ATO010.VPGLO
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 10A 32VAC/VDC 2PK
Datasheet Download
0ATO010.VPGLO.pdf
Availability of 0ATO010.VPGLO
QUANTITY
0ATO010.VPGLO Order Process
Ship out your order
Specifications of 0ATO010.VPGLO
Internal Part NumberEIS-0ATO010.VPGLO
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package6
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesATO®
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating10A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / CaseBlade, ATO/ATC
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
ColorRed
Size / Dimension0.750" L x 0.200" W x 0.480" H (19.05mm x 5.08mm x 12.19mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0ATO010.VPGLO
Related Links0ATO01, 0ATO010.VPGLO Datasheet, Littelfuse Distributor
0ATO010.VPGLO Details Description
Related parts for 0ATO010.VPGLO
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY OFF DPDT 125VDC datasheet.pdf
TFLEX 570 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 8.87K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 28POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf