Littelfuse 0ATO025.TPGLO
0ATO025.TPGLO picture photo
Mfg. Part Number
0ATO025.TPGLO
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE AUTO 25A 32VAC/VDC BLADE
Datasheet Download
0ATO025.TPGLO.pdf
Availability of 0ATO025.TPGLO
QUANTITY
0ATO025.TPGLO Order Process
Ship out your order
Specifications of 0ATO025.TPGLO
Internal Part NumberEIS-0ATO025.TPGLO
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package6
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesATO®
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating25A
Voltage Rating - AC32V
Voltage Rating - DC32V
Response TimeFast
Package / CaseBlade, ATO/ATC
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage-
Melting I²t-
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
ColorClear
Size / Dimension0.750" L x 0.200" W x 0.480" H (19.05mm x 5.08mm x 12.19mm)
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0ATO025.TPGLO
Related Links0ATO02, 0ATO025.TPGLO Datasheet, Littelfuse Distributor
0ATO025.TPGLO Details Description
Related parts for 0ATO025.TPGLO
IC MCU 16/32B 1MB FLASH 100QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HYDRAULIC HOSE 6' FOR PPDLH datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 61POS SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf