Littelfuse 0BLS01.5T
0BLS01.5T picture photo
Mfg. Part Number
0BLS01.5T
Brief Description
FUSE FAST 1.5A 600V MIDGET
Datasheet Download
0BLS01.5T.pdf
Availability of 0BLS01.5T
QUANTITY
0BLS01.5T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0BLS01.5T
Internal Part NumberEIS-0BLS01.5T
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC
Current1.5A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.375" L (10.31mm x 34.93mm)
Melting I²t-
DC Cold Resistance0.19 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0BLS01.5T
Related Links0BLS, 0BLS01.5T Datasheet, Littelfuse Distributor
0BLS01.5T Details Description
Related parts for 0BLS01.5T
IC SRL DAC 12BIT LC2MOS 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 20POS .050" SMD datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.6A SYNC SOT23 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
SENSOR PHOTO PNP .2-2M 10-30VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf