Littelfuse 0CBO035.V
0CBO035.V picture photo
Mfg. Part Number
0CBO035.V
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUS 32V F/A LIFT TRUCK 35A
Datasheet Download
0CBO035.V.pdf
Availability of 0CBO035.V
QUANTITY
0CBO035.V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0CBO035.V
Internal Part NumberEIS-0CBO035.V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesCBO
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated32VDC
Current35A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension0.812" Dia x 1.625" L (20.62mm x 41.28mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0CBO035.V
Related Links0CBO, 0CBO035.V Datasheet, Littelfuse Distributor
0CBO035.V Details Description
Related parts for 0CBO035.V
RES SMD 866 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Crystal 19.4400MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
GUIDE PLATE datasheet.pdf
TERM BLOCK COVER GRAY datasheet.pdf
IC OSC VCXO 175MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf