Littelfuse 0CCK225.V
0CCK225.V picture photo
Mfg. Part Number
0CCK225.V
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUS 48V T/D LIFT TRUCK 225A
Datasheet Download
0CCK225.V.pdf
Availability of 0CCK225.V
QUANTITY
0CCK225.V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0CCK225.V
Internal Part NumberEIS-0CCK225.V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesCCK
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated48VDC
Current225A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension1.000" Dia x 4.612" L (25.40mm x 117.14mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0CCK225.V
Related Links0CCK, 0CCK225.V Datasheet, Littelfuse Distributor
0CCK225.V Details Description
Related parts for 0CCK225.V
RELAY GEN PURPOSE DPST 10A 6V datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPDT 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FILTER 4A datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf