Littelfuse 0CCL035.V
0CCL035.V picture photo
Mfg. Part Number
0CCL035.V
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 35A 125V T/D LIFT TRUCK
Datasheet Download
0CCL035.V.pdf
Availability of 0CCL035.V
QUANTITY
0CCL035.V Order Process
Ship out your order
Specifications of 0CCL035.V
Internal Part NumberEIS-0CCL035.V
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesCCL
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated125VDC
Current35A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Size / Dimension0.750" Dia x 3.629" L (19.05mm x 92.18mm)
Mounting TypeBolt Mount
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0CCL035.V
Related Links0CCL, 0CCL035.V Datasheet, Littelfuse Distributor
0CCL035.V Details Description
Related parts for 0CCL035.V
SWITCH TACT SPST-NO 0.05A 100V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 182POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 6CH 250KSPS 64LQFP datasheet.pdf
BUZZER PIEZO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 200MHZ 10CLCC datasheet.pdf