Littelfuse 0FLA010.T
0FLA010.T picture photo
Mfg. Part Number
0FLA010.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE MIDGET IND T/D 10A 125V
Datasheet Download
0FLA010.T.pdf
Availability of 0FLA010.T
QUANTITY
0FLA010.T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0FLA010.T
Internal Part NumberEIS-0FLA010.T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFLA
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated125VAC
Current10A
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance0.014 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0FLA010.T
Related Links0FLA, 0FLA010.T Datasheet, Littelfuse Distributor
0FLA010.T Details Description
Related parts for 0FLA010.T
IC FIFO 16384X18 15NS 32PLCC datasheet.pdf
RES 150 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 0.68 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 249K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 910 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf