| Internal Part Number | EIS-0FLM.300T | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Series | FLM | |
| Fuse Type | Slow Blow, Time Lag | |
| Voltage - Rated | 250VAC | |
| Current | 300mA | |
| Package / Case | 5AG, 10mm x 38.1mm | |
| Size / Dimension | 0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm) | |
| Mounting Type | Holder | |
| Color | - | |
| Operating Temperature | - | |
| Melting I²t | - | |
| DC Cold Resistance | 3.79 Ohm | |