Littelfuse 0FLM.500T
0FLM.500T picture photo
Mfg. Part Number
0FLM.500T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE .500A 250V MIDGET T/D
Datasheet Download
0FLM.500T.pdf
Availability of 0FLM.500T
QUANTITY
0FLM.500T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0FLM.500T
Internal Part NumberEIS-0FLM.500T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFLM
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC
Current500mA
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance1.54 Ohm