Littelfuse 0FLM.500T
0FLM.500T picture photo
Mfg. Part Number
0FLM.500T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE .500A 250V MIDGET T/D
Datasheet Download
0FLM.500T.pdf
Availability of 0FLM.500T
QUANTITY
0FLM.500T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0FLM.500T
Internal Part NumberEIS-0FLM.500T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesFLM
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated250VAC
Current500mA
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance1.54 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0FLM.500T
Related Links0FLM, 0FLM.500T Datasheet, Littelfuse Distributor
0FLM.500T Details Description
Related parts for 0FLM.500T
RES SMD 267K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SW MINI SPST-NO DOOR PLNGR 125V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SSOP datasheet.pdf
RES 390 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
C/A ST/MT-RJ, MM 20 datasheet.pdf
OSC XO 148.35135MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 3GHZ 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 10ppm 8pF 300 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 87.1VC DO214AB datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50 OHM 1% 50W datasheet.pdf