Littelfuse 0FLQ015.HXR
0FLQ015.HXR picture photo
Mfg. Part Number
0FLQ015.HXR
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
500VAC T D MIDGET 15A W TABS
Datasheet Download
0FLQ015.HXR.pdf
Availability of 0FLQ015.HXR
QUANTITY
0FLQ015.HXR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0FLQ015.HXR
Internal Part NumberEIS-0FLQ015.HXR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesFLQ
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating15A
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5AG, 10mm x 38.1mm w/PC Pins
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t-
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
DC Cold Resistance0.0069 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0FLQ015.HXR
Related Links0FLQ0, 0FLQ015.HXR Datasheet, Littelfuse Distributor
0FLQ015.HXR Details Description
Related parts for 0FLQ015.HXR
RES SMD 910K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM SNGL STR 9POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRANS 6-SMD datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS BASESTATION LDMOS SOT608A datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.5W DO214AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 18 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
TV 23C 21#20 2#16 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf