| Internal Part Number | EIS-0FLU.440T | |
| Product Training Modules | Fuseology - Introduction to Fuses | |
| Series | FLU | |
| Fuse Type | Fast Acting | |
| Voltage - Rated | 1000VAC, 1000VDC (1kV) | |
| Current | 440mA | |
| Package / Case | 5AG, 10mm x 38.1mm | |
| Size / Dimension | 0.406" Dia x 1.375" L (10.31mm x 34.93mm) | |