Littelfuse 0HEV015.SXBDY
0HEV015.SXBDY picture photo
Mfg. Part Number
0HEV015.SXBDY
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE HEV LC 450VDC 15A PLUG IN
Datasheet Download
0HEV015.SXBDY.pdf
Availability of 0HEV015.SXBDY
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0HEV015.SXBDY Order Process
Ship out your order
Specifications of 0HEV015.SXBDY
Internal Part NumberEIS-0HEV015.SXBDY
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package20
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesHEV
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating15A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC450V
Response Time-
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t133
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ColorBlue
Size / Dimension0.469" Dia x 2.457" L (11.90mm x 62.40mm)
DC Cold Resistance7.9 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0HEV015.SXBDY
Related Links0HEV01, 0HEV015.SXBDY Datasheet, Littelfuse Distributor
0HEV015.SXBDY Details Description
Related parts for 0HEV015.SXBDY
CONN EDGECARD 52POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENS 1000PSI 7/16-20 UNF 2B 20MA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
FUSE GLASS 750MA 350VAC 2AG datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE 36CKT SATA IPASS-BP 0.152M datasheet.pdf
F 1 PC CRIMP PLUG FOR RG6 datasheet.pdf
CONN SMB PLUG STR 50 OHM datasheet.pdf
NEOSCALE PLUG ASSY 18MM 6X24 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT SKT datasheet.pdf