Littelfuse 0HEV040.SXBD2
0HEV040.SXBD2 picture photo
Mfg. Part Number
0HEV040.SXBD2
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE HEV LC 250VAC 40A BOLTDOWN
Datasheet Download
0HEV040.SXBD2.pdf
Availability of 0HEV040.SXBD2
QUANTITY
0HEV040.SXBD2 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0HEV040.SXBD2
Internal Part NumberEIS-0HEV040.SXBD2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package20
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesHEV
PackagingBulk
Fuse TypeAutomotive
Current Rating40A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC425V
Response Time-
Package / CaseCylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Mounting TypeBolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t1495
Approvals-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ColorOrange
Size / Dimension0.469" Dia x 2.559" L (11.90mm x 65.00mm)
DC Cold Resistance1.3 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0HEV040.SXBD2
Related Links0HEV04, 0HEV040.SXBD2 Datasheet, Littelfuse Distributor
0HEV040.SXBD2 Details Description
Related parts for 0HEV040.SXBD2
OSCILLATOR CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
BOX STEEL BLUE 6"L X 8"W datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 220 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 41POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 16.384MHZ LVDS SMD datasheet.pdf