Littelfuse 0JLS010.T
0JLS010.T picture photo
Mfg. Part Number
0JLS010.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE CLASS J F/A 10A 600V
Datasheet Download
0JLS010.T.pdf
Availability of 0JLS010.T
QUANTITY
0JLS010.T Order Process
Ship out your order
Specifications of 0JLS010.T
Internal Part NumberEIS-0JLS010.T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesJLS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC
Current10A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.811" Dia x 2.252" L (20.60mm x 57.20mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0JLS010.T
Related Links0JLS, 0JLS010.T Datasheet, Littelfuse Distributor
0JLS010.T Details Description
Related parts for 0JLS010.T
Connector Quick Connect Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
KIT DEV FOR C8051F91X/C8051F90X datasheet.pdf
CONN HEADER LOPRO R/A 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
RES 94.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.54MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 560VDC RADIAL datasheet.pdf
THERMAL CONDUCTOR datasheet.pdf
RES SMD 422K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf