Littelfuse 0JLS300.X
0JLS300.X picture photo
Mfg. Part Number
0JLS300.X
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE CLASS J F/A 300A 600V
Datasheet Download
0JLS300.X.pdf
Availability of 0JLS300.X
QUANTITY
0JLS300.X Order Process
Ship out your order
Specifications of 0JLS300.X
Internal Part NumberEIS-0JLS300.X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesJLS
Fuse TypeFast Acting
Voltage - Rated600VAC
Current300A
Package / CaseCylindrical, Blade Terminals
Size / Dimension2.000" Dia x 3.374" L (50.80mm x 85.70mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0JLS300.X
Related Links0JLS, 0JLS300.X Datasheet, Littelfuse Distributor
0JLS300.X Details Description
Related parts for 0JLS300.X
RES SMD 274K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
MOD PWR ENTRY 6A 250V M5 SCREW datasheet.pdf
CONN HEADER 3MM 10POS TIN T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 130VWM 209VC SMB datasheet.pdf
CABLE SOCKET 3POLE datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
MOD RECT ASSY DOUBLER 1.5A 24KV datasheet.pdf