Littelfuse 0JTD01.8TXID
0JTD01.8TXID picture photo
Mfg. Part Number
0JTD01.8TXID
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE CLASS J INDI T/D 1.8A 600V
Datasheet Download
0JTD01.8TXID.pdf
Availability of 0JTD01.8TXID
QUANTITY
0JTD01.8TXID Order Process
Ship out your order
Specifications of 0JTD01.8TXID
Internal Part NumberEIS-0JTD01.8TXID
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® JTD ID
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current1.8A
Package / CaseCylindrical, Alarm Indicating
Size / Dimension0.811" Dia x 2.252" L (20.60mm x 57.20mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0JTD01.8TXID
Related Links0JTD01, 0JTD01.8TXID Datasheet, Littelfuse Distributor
0JTD01.8TXID Details Description
Related parts for 0JTD01.8TXID
CAP CER 0.22UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
OPTO SENSOR 5MM LIGHT-ON datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES 680 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 78.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 3W SMB datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf