Littelfuse 0JTD03.5TXID
0JTD03.5TXID picture photo
Mfg. Part Number
0JTD03.5TXID
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE CLASS J INDI T/D 3.5A 600V
Datasheet Download
0JTD03.5TXID.pdf
Availability of 0JTD03.5TXID
QUANTITY
0JTD03.5TXID Order Process
Ship out your order
Specifications of 0JTD03.5TXID
Internal Part NumberEIS-0JTD03.5TXID
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® JTD ID
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current3.5A
Package / CaseCylindrical, Alarm Indicating
Size / Dimension0.811" Dia x 2.252" L (20.60mm x 57.20mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0JTD03.5TXID
Related Links0JTD03, 0JTD03.5TXID Datasheet, Littelfuse Distributor
0JTD03.5TXID Details Description
Related parts for 0JTD03.5TXID
RES 732 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS MALE IN-LINE #20 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 97VC P600 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC MCU 32BIT CORTEX datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
ITRAC BP SIGNAL MODULE 6 COL OPE datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC P600 datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf