Littelfuse 0JTD050.TXID
0JTD050.TXID picture photo
Mfg. Part Number
0JTD050.TXID
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE CLASS J INDCTR T/D 50A 600V
Datasheet Download
0JTD050.TXID.pdf
Availability of 0JTD050.TXID
QUANTITY
0JTD050.TXID Order Process
Ship out your order
Specifications of 0JTD050.TXID
Internal Part NumberEIS-0JTD050.TXID
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® JTD ID
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current50A
Package / CaseCylindrical, Alarm Indicating
Size / Dimension1.063" Dia x 2.374" L (27.00mm x 60.30mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0JTD050.TXID
Related Links0JTD05, 0JTD050.TXID Datasheet, Littelfuse Distributor
0JTD050.TXID Details Description
Related parts for 0JTD050.TXID
PROCESSOR MODULE FOR ICE2000 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 2KV NP0 1206 datasheet.pdf
IC COUNTER/OSC ASYNC BIN 16SSOP datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP LO/OFF/RAISE datasheet.pdf
RES 100 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 348K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 390 OHM 1W 2% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf