Littelfuse 0JTD050.TXID
0JTD050.TXID picture photo
Mfg. Part Number
0JTD050.TXID
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE CLASS J INDCTR T/D 50A 600V
Datasheet Download
0JTD050.TXID.pdf
Availability of 0JTD050.TXID
QUANTITY
0JTD050.TXID Order Process
Ship out your order
Specifications of 0JTD050.TXID
Internal Part NumberEIS-0JTD050.TXID
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® JTD ID
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 300VDC
Current50A
Package / CaseCylindrical, Alarm Indicating
Size / Dimension1.063" Dia x 2.374" L (27.00mm x 60.30mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0JTD050.TXID
Related Links0JTD05, 0JTD050.TXID Datasheet, Littelfuse Distributor
0JTD050.TXID Details Description
Related parts for 0JTD050.TXID
RES SMD 180K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 560MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE ENT datasheet.pdf
USB A TO PIGTAIL 3.33M CABLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 47 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X22.86MM T766 datasheet.pdf
IC VOLT MON 100V DUAL 20SOIC datasheet.pdf